Grand County, CO Colorado

Back to: News
January 29, 2013
Follow News

Upcoming high School sports and results

Upcoming High School Sports

Thursday, Jan. 31

Girls Basketball

North Park at West Grand, 5:30 p.m., Kremmling

Friday, Feb. 1

Alpine Skiing

Middle Park at Ski Cooper slalom, 9 a.m., Leadville

Girls Basketball

West Grand at Plateau Valley, 5 p.m., Collbran

Boys Basketball

Middle Park at Denver SST, 6:30 p.m., Denver

West Grand at Plateau Valley, 6:30 p.m., Collbran

Saturday, Feb. 2

Girls Basketball

Vail Christian at West Grand, 4 p.m., Kremmling

Middle Park at Bennett, 4 p.m., Bennett

Boys Basketball

Debeque at West Grand, 2:30 p.m., Kremmling

Middle Park at Bennett, 5:30 p.m., Bennett

Nordic Skiing

Middle Park at Leadville, 10 a.m., Leadville

Wrestling

Middle Park at Valley Invitational, 9 a.m., Gilcrest

West Grand at Center Invitational, 9 a.m., Center

High School Sports Results

Friday, Jan. 25

Alpine Skiing

Aspen giant slalom, Aspen Highlands

Girls

Team: 7. Middle Park, 132 points

Individual: 15. Francesca Cutica, MP, 1:47.20; 16. Rebecca Bolen, MP, 1:47.65; 28. Lauren Rimmer, MP, 1:53.32; 37. Kelsey Fagan, MP, 1:57.78; 70. Lydia Anderson, MP, 2:12.24; 72. Allison Freeman, MP, 2:13.33; 77. Olivia Butrymovich, MP, 2:15.48; 79. Lexie Sutcliffe, MP, 2:20.09; 80. Carly Frick, MP, 2:21.17

Boys Basketball

West Grand 61, Paonia 51

Girls Basketball

Paonia 82, West Grand 32

Saturday, Jan. 26

Boys Basketball

West Grand 47, Hotchkiss 43

Girls Basketball

Hotchkiss 65, West Grand 38

Nordic Skiing

Summit 3km Skate, Gold Run

Girls

Team: 6. Middle Park, 135 points

Individual: 9. Sera Smith, MP, 11:18; 27. Jenna Curran, MP, 12:20; 30. Kaylene Loo, MP, 12:23; 35. Rowen Gallagher, MP, 12:29; 36. Abrah Masterson, MP, 12:32; 63. Linnea Zink, MP, 16:24; 71. Sophie Larson, MP, 18:40; 77. Elly Zietz, MP, 26:15; 78. Amelia Clancy, MP, 26:17

Boys

Team: 5. Middle Park, 137 points

Individual: 9. Simon Zink, MP, 9:59; 30. Steve Simmons, MP, 10:46; 36. Joe Rupp, MP, 11:14; 44. Sawyer Cousineau, MP, 11:39; 53. Kyle Ciccarelli, MP, 11:52; 60. Chris Ciccarelli, MP, 12:27; 70. Jamie Peterson, MP, 13:23; 73. Alex Law, MP, 13:40; 79. Logan Miyauchi, MP, 14:20; 80. Kip Dearduff, MP, 14:22; 82. Mark Simmons, MP, 14:25; 83. Daniel Kopp, MP, 14:32; 84. Andre Law, MP, 14:42; 85. Ian Carver, MP, 14:44

Wrestling

Carl Romano Invitational, Steamboat Springs

Team: 1. Middle Park

Individual

120--4. Bryce Weimer, MP

132--1. Adam Visconti, MP

138--1. Hugh Campbell, MP

145--4. Kade Silvernale, MP

170--2. Jonathan Eyers, MP

182--1. Cody Garrett, MP

195--2. Connor Jennings, MP

220--3. Daniel Kamer, MP


Explore Related Articles

The Sky-Hi News Updated Jan 29, 2013 07:03PM Published Jan 29, 2013 07:01PM Copyright 2013 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.