Back to: News
August 23, 2013
Follow News

Grand Co. high school fall sports schedules

Cross Country

Middle Park

Sept. 7 at Cheyenne Stampede, Colorado Springs

Sept. 10 at Clear Creek Invitational, Evergreen

Sept. 13 at Liberty Bell Invitational (at Heritage HS), Littleton

Sept. 21 home meet, Granby

Sept. 27 at Dave Sanders Invitational, Clement Park, Littleton

Oct. 1 at Dakota Ridge Invitational, Littleton

Oct. 8 Frontier League meet at Sheridan HS, Denver

Oct. 17 regional meet at Lyons

Oct. 26 state meet, Colorado Springs

Football

Middle Park

Aug. 14 at Sierra, 1 p.m., Colorado Springs

Aug. 29 Ft. Lupton, 7 p.m., Granby

Sept. 6 at Clear Creek, 7 p.m., Idaho Springs

Sept. 14 at Ridgeview, 1 p.m., Watkins

Sept. 21 at Kent Denver, 1 p.m., Englewood

Sept. 26 Faith Christian, 7 p.m., Granby

Oct. 5 at Machebeuf, 1 p.m., Denver

Oct. 10 The Academy, 7 p.m., Granby

Oct. 26 at Pinnacle, 11 a.m., Thornton

West Grand

Aug. 30 Kiowa, 7 p.m., Kremmling

Sept. 6 at Elbert, 7 p.m., Elbert

Sept. 13 Simla, 7 p.m., West Grand

Sept. 20 at Rangely, 7 p.m., Rangely

Sept. 27 South Park, 7 p.m., Kremmling

Oct. 4 Hayden, 7 p.m., Kremmling

Oct. 12 at Vail Christian, 3 p.m., Edwards

Oct. 18 at Soroco, 7 p.m., Oak Creek

Boys Soccer

Middle Park

Aug. 30-31 at Classical Academy Tournament, Colorado Springs

Sept. 7 at KIPP, 11 a.m., Denver

Sept. 10 at Pinnacle, 4:30 p.m., Thornton

Sept. 13 Bruce Randolph, 3 p.m., Granby

Sept. 17 Liberty Commons, 4 p.m., Granby

Sept. 20 Bennett, 11 a.m., Granby

Sept. 28 Arrupe Jesuit, 2:30 p.m., Granby

Oct. 1 at Jefferson, 4:30 p.m., Edgewater

Oct. 3 at Sheridan, 6 p.m., Denver

Oct. 8 at Lake County, 4:30 p.m., Leadville

Oct. 11 Denver SST, 4 p.m., Granby

Oct. 15 Vail Mountain, 4 p.m., Granby

Volleyball

Middle Park

Sept. 7 at Bennett Tournament, Bennett

Sept. 10 Lake County, 6 p.m., Granby

Sept. 13 at KIPP, 6 p.m., Denver

Sept. 19 at Clear Creek, 6 p.m., Evergreen

Sept. 24 Sheridan, 6 p.m., Granby

Sept. 28 at Denver SST, 3 p.m., Granby

Oct. 5 Platte Canyon, Arrupe Jesuit at Arrupe Jesuit, 9 a.m., Denver

Oct. 8 Pinnacle, 6 p.m., Granby

Oct. 10 Bruce Randolph, 6 p.m., Granby

Oct. 12 at Bennett, 3 p.m., Bennett

Oct. 15 Steamboat Springs, 6 p.m., Granby

Oct. 17 at The Academy, 6:30 p.m., Westminster

Oct. 19 at Summit, Frisco

Oct. 24 at Jefferson, 6 p.m., Edgewater

Oct. 26 Clear Creek, 3 p.m., Granby

West Grand

Aug. 30-31 at Glenwood Springs Tournament, Glenwood Springs

Sept. 5 at Lake County, 6 p.m., Leadville

Sept. 7 Soroco, 6 p.m., Kremmling

Sept. 11 North Park, 6:30 p.m., Kremmling

Sept. 12 at Hayden, 7 p.m., Hayden

Sept. 14 Hotchkiss, 3 p.m., Kremmling

Sept. 19 at Soroco, 5 p.m., Oak Creek

Sept. 20 at Rangely, 5 p.m., Rangely

Sept. 24 at Vail Christian, 6 p.m., Edwards

Sept. 27 Plateau Valley, 6 p.m., Kremmling

Oct. 4 Paonia, 5 p.m., Kremmling

Oct. 5 Vail Mountain, 3 p.m., Kremmling

Oct. 10 at North Park, 6:30 p.m., Walden

Oct. 12 Hayden, 3 p.m., Kremmling

Oct. 17 at Vail Mountain, 7 p.m., Vail

Oct. 19 at Meeker, 3 p.m., Meeker


Explore Related Articles

Trending in: News

The Sky-Hi News Updated Sep 20, 2013 01:06PM Published Aug 23, 2013 10:17AM Copyright 2013 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.