Grand County high school sports results, April 24-28

Thursday, April 24

Track

High County Pole Vault, Kremmling

Boys

3. Casey Gore, West Grand, 12-1; 7. Nick Ritschard, West Grand, 11-1; 13. Reno Davidson, West Grand, 9-7; 14. Will Guess, West Grand, 9-7; 21. Kody Ekren, West Grand, 8-7

Girls

6. Gabby Willson, West Grand, 7-7; 15. Kayla DeSanti, West Grand, 6-1; 18. Ashley Matney, West Grand, 6-1; 20. Rheann Pesch, West Grand, 6-1

Friday, April 25

Baseball

Bennett 16, Middle Park 0

Track

Clint Wells Invitational, Craig

Boys

1600-6. Mark Simmons, MP, 5:36.00; 11. Andy Volt, WG, 5:42.69; 17. Mitch Cunico, WG, 6:17.43; 21. Henry Hoyhta, MP, 6:51.18; 23. Joseph Lengel, WG, 7:50.04

300 hurdles-1. Nick Ritschard, WG, 41.88; 2. Ivan Mendoza, WG, 42.97

3200-3. Steve Simmons, MP, 11:37.57; 7. Austin Gregory, WG, 14:17.48; 8. Joseph Lengel, WG, 16:03.46

400-8. Jesse Corder, MP, 59.95; 12. Kody Ekren, 1:02.06; 16. Alex Jimenez, MP, 1:04.40; 17. Antonio Corrales, WG, 1:04.91

4x100 relay-1. West Grand, 45.28

4x200 relay-8. West Grand, 1:46.27

4x400 relay-4. West Grand, 3:49.12

4x800 relay-5. West Grand, 11:07.22; 6. Middle Park, 11:28.87

800-1. Cody Volt, WG, 2:12.20; 27. Robert Amaro, WG, 3:07.92

Discus-3. Dillon Willson, WG, 123-5; 5. Noah Daniel, MP, 121-8; 18. Colton Bodemann, WG, 90-1; 25. Harry Lietzke, MP, 82-7; 28. Brock Soderberg, WG, 75-10; 30. Matthew Hardman, MP, 71-8

Long jump-5. Casey Gore, WG, 18-2.25; 11. Rodrigo Cuevas, WG, 16-0.25; 22. Andre Law, MP, 13-4; 23. Mitch Cunico, WG, 13-2.75; 27. Mark Simmons, MP, 12-5; 28. Alex Law, MP, 11-8.5

Shot put-7. Noah Daniel, MP, 38-0.75; 12. Dillon Willson, WG, 35-0.5; 14. Colton Bodemann, WG, 33-3.5; 16. Reno Davidson, WG, 32-4; 17. Brock Sodeberg, WG, 32-2; 23. Keenan Eisenbart, MP, 29-8.5; 29. Matthew Hardman, MP, 25-0

Triple jump-2. Andre Law, MP, 28-8.5; 3. Mark Simmons, MP, 28-5.5

Girls

100 hurdles-3. TaLise Hansen, MP, 17.93; 10. Peyton Bodemann, WG, 19.25; 11. Charlee Manguso, WG, 19.69; 12. Sydney Almgren, WG, 20.92

100-2. Haley Weimer, MP, 14.05

1600-15. Jill Wilkinson, WG, 8:13.21; 16. Maggie Jimenez, WG, 9:16.38

300 hurdles-4. Peyton Bodemann, WG, 55-90; 8. Sydney Almgren, WG, 1:03.76; 9. Charlee Manguso, WG, 1:03.86

4x100 relay-3. West Grand, 57.29; 4. Middle Park, 1:03.64

4x200 relay-4. West Grand, 2:03.60; 5. Middle Park, 2:04.37

4x400 relay-1. Middle Park, 4:33.69; 6. West Grand, 5:32.19

4x800 relay-4. West Grand, 12:55.60

800-1. Madison Milstead, MP, 2:34.53; 11. Miranda Thomas, WG, 3:00.54; 19. Megan Setliff, WG, 3:20.42

Discus-4. Katja Della Libera, MP, 89-0; 5. Claire Luque, MP, 87-4; 6. Reilly Weimer, MP, 87-3; 7. Gabby Willson, WG, 83-7; 9. Shannon Roller, WG, 78-3; 10. Samantha Fichter, MP, 77-10; 12. Sarah Vance, WG, 74-9; 19. Iris Melendez, WG, 63-0

High jump-6. Peyton Bodemann, WG, 4-4; 7. Sydney Almgren, WG, 4-2

Long jump-12. Haley Weimer, MP, 12-1.5; 16. Payton Coleman, WG, 11-4.25; 18. Emily Vance, WG, 10-10.5; 22. Taylor Strandberg, MP, 10-4.75

Shot put-4. Theresa O’Neill, WG, 28-9.5; 5. Reilly Weimer, MP, 28-8.75; 8. Claire Luque, MP, 27-11; 9. Shannon Roller, WG, 27-2.75; 10. Katja Della Libera, MP, 26-9; 15. Iris Melendez, WG, 23-4.25; 16. Samantha Fichter, MP, 23-2.5; 17. Kati Gregory, WG, 23-0

800 medley relay-2. Middle Park, 2:01.01; 4. West Grand, 2:09.04

Saturday, April 26

Baseball

Arrupe Jesuit 15, Middle Park 2

Arrupe Jesuit 17, Middle Park 3

Girls Soccer

Middle Park 1, KIPP 0

Monday, April 28

Girls Soccer

Frontier Academy 2, Middle Park 0


Explore Related Articles

Trending in: Sports & Outdoors

Trending Sitewide

The Sky-Hi News Updated May 2, 2014 07:44PM Published Apr 29, 2014 05:45PM Copyright 2014 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.