High school sports results, May 1-3

Thursday, May 1

Girls Soccer

Pinnacle 2, Middle Park 0

Friday, May 2

Girls Soccer

Middle Park 3, Arrupe Jesuit 0

Track

St. Vrain Invitational, Longmont

Girls

100 hurdles-35. TaLise Hansen, MP, 17.71

300 hurdles-27. TaLise Hansen, MP, 49.65

4x400 relay-19. Middle Park, 4:22.57

800-29. Madison Milstead, MP, 2:32.05

Pole vault-37. Olivia Butrymovich, MP, 6-9

800 medley relay-21. Middle Park, 2:00.89

Saturday, May 3

Baseball

The Academy 18, Middle Park 2

Track

Joe Shields Invitational, Kremmling

Boys

Team: 5. West Grand, 79 points; 10. Middle Park, 20.5

100-12. Jesse Corder, MP, 12.56; 22. Kody Ekren, WG, 13.06; 34. Alex Law, MP, 14.79; 38. Caleb Kissler, MP, 17.71; 39. Dean Adler, MP, 20.01; 40. Daniel Lange, MP, 48.62

110 hurdles-2. Ivan Mendoza, WG, 16.15; 3. Nick Ritschard, WG, 16.75; 13. J.D. Guess, WG, 22.05

1600-5. Mark Simmons, MP, 5:19.29; 12. Cody Volt WG, 5:33.34; 31. Henry Hoyhta, MP, 6:25.55

200-12. Keenan Eisenbart, MP, 25.97; 20. Antonio Corrales, WG, 27.14; 28. Peter Eyres, MP, 28.75; 31. Alistair Schwab, MP, 32.36; 33. Caleb Kissler, MP, 35.84

300 hurdles-1. Nick Ritschard, WG, 42.82; 2. Ivan Mendoza, WG, 44.07; 13. J.D. Guess, WG, 49.72

3200-19. Austin Gregory, WG, 14:25.69; 20. Joseph Lengel, WG, 17:31.75

400-17. Kody Ekren, WG, 1:00.93; 21. Alex Jimenez, MP, 1:02.09; 22. Jesse Corder, MP, 1:02.17; 23. Antonio Corrales, WG, 1:03.27

4x100 relay-2. West Grand (Davidson, W. Guess, Mendoza, Ritschard), 46:01; 6. Middle Park (Barnett, Corder, Eisenbart, Whitford), 48.04

4x200 relay-4. West Grand (Cuevas, Davidson, W. Guess, Mendoza), 1:38.02; 8. Middle Park (Corder, Eisenbart, Hanna, Whitford), 1:44.28

4x400 relay-4. West Grand (Cuevas, Davidson, W. Guess, C.Volt), 3:55.12

4x800 relay-4. West Grand (Cunico, Gregory, A. Volt, C. Volt), 10:02.47; 5. Middle Park (Jimenez, Law, Loo, Simmons), 10:22.63

800-2. Cody Volt, WG, 2:06.98; 16. Theo Loo, MP, 2:33.27; 31. Henry Hoyhta, MP, 3:06.77; 32. Chris Porter, 3:07.28; 34. Robert Amaro, WG, 3:17.02; 36. Jesse Amaro, WG, 3:36.44

Discus-5. Dillon Willson, WG, 111-9; 9. J.D. Guess, WG, 99-7.5

High jump-6. Aziz Hanna, MP, 5-8

Long jump-6. Rodrigo Cuevas, WG, 16-11.5

Pole vault-2. Nick Ritschard, WG, 11-6; 8. Will Guess, WG, 10-6; 10. Brock Barnett, MP, 9-6; 13. Mitch Cunico, WG, 9-0; 14. Reno Davidson, WG, 9-0; 15. Kody Ekren, WG, 9-0; 18. Antonio Corrales, WG, 8-6

Shot put-4. Jace Linke, MP, 38-3

Girls

Team: 6. West Grand, 58.3 points; 7. Middle Park, 48

100 hurdles-6. Peyton Bodemann, WG, 19.30; 8. Sydney Almgren, WG, 20.02; 9. Charlee Manguso, WG, 20.37; 10. Nellie Clancy, MP, 20.79

100-15. Jo Quinn, MP, 15.35; 19. Emily Vance, WG, 15.73; 23. Alyssa Peteren, MP, 15.89; 27. Taylor Strandberg, MP, 16.19; 28. Sarah Vance, WG, 16.32; 30. Kamri Strandberg, MP, 18.16

1600-15. Maggie Jimenez, WG, 8:57.13

200-4. Tabor Scholl, WG, 28.52; 12. Keala Mannon, WG, 31.49; 15. Sarah Bausano, MP, 32.12; 16. Erin Emery, MP, 32.13; 21. Jo Quinn, MP, 32.75; 26. Emily Vance, WG, 33.47

300 hurdles-6. Sydney Almgren, WG, 59.88

400-1. Tabor Scholl, WG, 59.67; 4. Ellis Linke, MP, 1:06.27; 7. Sierra Linke, MP, 1:09.09; 15. Maria Piceno, MP, 1:16.66

4x100 relay-6. West Grand (Roller, Cunico, Pesch, Coleman), 57.79; 7. Middle Park (Clancy, Quinn, Shams, Weimer), 58.54

4x200 relay-3. Middle Park (E. Linke, S. Linke, Markle, Piceno), 1:58.03; 6. West Grand (Coleman, Manguso, Willson, DeSanti), 2:01.72

4x400 relay-6. West Grand (Thomas, Scholl, Manguso, DeSanti), 4:49.40; 7. Middle Park (Buasono, Emery, Petersen, Weimer), 5:30.60

4x800 relay-3. West Grand (Jimenez, Setliff, Thomas, Wilkinson), 13:11.98

800-2. Madison Milstead, MP, 2:36.20; 9. Alyssa Petersen, MP, 2:55.62; 17. Josephine Foster, WG,

Discus-3. Claire Luque, MP, 90-11.5; 6. Sarah Vance, WG, 87-1.75; 8. Shannon Roller, WG, 85-10; 9. Reilly Weimer, MP, 82-8.25

High jump-2. Ellis Linke, MP, 4-10; 8. Peyton Bodemann, WG, 4-6; 10. Sydney Almgren, WG, 4-2; 11. Sarah Bausano, MP, 4-2

Pole vault-10. Gabby Willson, WG, 7-0; 14. Kayla DeSanti, WG, 6-6; 16. Rheann Pesch, WG, 6-6

Shot put-5. Theresa O’Neill, WG, 29-5.75; 6. Reilly Weimer, MP, 28-10.5; 7. Claire Luque, MP, 28-1

800 sprint medley-1. West Grand (Bodemann, Manguso, Willson, Scholl), 2:00.31; 5. Middle Park (Clancy, E. Linke, S. Linke, Shams), 2:04.54

Triple jump-2. Rheann Pesch, WG, 29-6.5


Explore Related Articles

The Sky-Hi News Updated May 7, 2014 09:54AM Published May 6, 2014 04:33PM Copyright 2014 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.