High School Sports Results, April 26-27

Friday, April 26

Baseball

Bennett 19, Middle Park 9

Girls Soccer

Frontier Academy 7, Middle Park 0

Saturday, April 27

Baseball

Middle Park 8, Arrupe Jesuit 3

Middle Park 7, Arrupe Jesuit 6

Girls Soccer

Middle Park 1, Clear Creek 0

Track

Joe Shields Invitational, Kremmling

Girls

100--2. Talise Hansen, MP, 13.68; 17. Delanie Markle, MP, 15.39; 18. Payton Coleman, WG, 15.55; 20. Samantha Fichter, MP, 15.68; 21. Hannah Murrey, WG, 15.76; 23. Iris Melendez, WG, 15.86; 30. Sky LePage, WG, 16.38; 31. Maggie Jimenez, WG, 16.39; 32. Rebecca Dillon, WG, 16.40; 35. Bibiana Stubbs, WG, 16.63; 36. Lexi Steele, WG, 16.85; 37. Caitlyn Miller, WG, 17.23

200--13. Sierra Linke, MP, 31.04; 15. Megan Setliff, WG, 32.04; 20. Melendez, WG, 32.80; 21. Coleman, WG, 33.08; 22. Murrey, WG, 33.15; 25. Jimenez, WG, 35.05

400--4. Linke, MP, 1:08.70; 6. Madison Milstead, MP, 1:11.35; 10. Dillon, WG, 1:21.46

800--2. Abrah Masterson, MP, 2:35.85

1600--1. Masterson, MP, 5:51.78

100 hurdles--4. Hansen, MP, 18.77; 5. Kristina Ekren, WG, 19.44; 11. Anna Cunico, WG, 20.69; 15. Charlee Manguso, WG, 21.98

300 hurdles--2. Hansen, MP, 54.63

4x100 relay--3. West Grand A (Reynolds, Roller, Ekren, Lucas), 56.96l 4. Middle Park A, 57.09; 6. Middle Park B, 58.79; 7. West Grand B (Jimenez, Setliff, Manguso, Cunico), 1:00.33

4x200 relay--2. Middle Park (Allen, E. Linke, Markle, Weimer), 2:02.11; 5. West Grand (Setliff, Manguso, Cunico, Lucas), 2:11.48

4x800 relay--3. Middle Park, 11:05.62

800 medley relay--1. Middle Park, 2:01.38; 3. West Grand (Reynolds, Roller, Setliff, Lucas), 2:12.23

High jump--1. Ekren, WG, 4-10; 2. Ellis Linke, MP, 4-10; 7. Mad. Milstead, MP, 4-6; 9. Sky LePage, WG, 4-4; 12. Kylie Bidrowski, MP, 4-0

Pole vault--6. Ekren, WG, 7-2; 6. Olivia Butrymovich, MP, 7-2; 9. Erica Lucas, WG, 7-1; 10. Cunico, WG, 7-0; 12. Miller, WG, 6-2

Long jump--1. Kelly Allen, MP, 15-6.25; 6. Murrey, WG, 12-9.5; 9. Coleman, WG, 12-3.25; 11. Jimenez, WG, 11-2.75; 12. Stubbs, WG, 11-2.25; 13. LePage, WG, 10-7.75

Triple jump--1. Allen, MP, 33-1.75; 7. Bidrowski, MP, 27-5.75; 9. Stubbs, WG, 26-2.25; 10. Manguso, WG, 24-9.25

Shot put--1. Reilly Weimer, MP, 30-4; 8. Sarah Vance, WG, 24-11; 9. Shannon Roller, WG, 24-8.25; 12. Reynolds, WG, 22-10.5; 12. Kati Gregory, WG, 22-10.5; 14. Miller, WG, 22-9.5; 17. Fichter, MP, 21-5; 18. Melendez, WG, 20-9.5

Discus--2. Reynolds, WG, 92-8; 6. Weimer, MP, 85-1; 8. Roller, WG, 73-2; 9. Vance, WG, 69-11; 13. Gregory, WG, 61-1; 14. Melendez, WG, 60-4; 15. Fichter, MP, 58-4; 18. LePage, WG, 53-2; 19. Miller, WG, 53-1; 22. Steele, WG, 48-11; 23. Murrey, WG, 47-9

Boys

100--5. Kellen Lutz, MP, 11.94; 18. Saul Chavira, MP, 12.71; 30. Jesse Corder, MP, 13.31; 31. Aron Melendez, WG, 13.51

200--6. Garrett Whitford, MP, 24.98; 13. Rodrigo Cuevas, WG, 26.52; 23. Zach Johnson, WG, 27.97; 25. Scott Smith, WG, 28.25; 28. Alex Jimenez, MP, 29.57

400--17. Chavira, MP, 1:02.26; 23. Jimenez, MP, 1:07.38

800--2. Cody Volt, WG, 2:20.45; 3. Steve Simmons, MP, 2:22.63; 13. Mitch Cunico, WG, 2:47.50; 14. Alex Law, MP, 2:47.64

1600--26. Mark Simmons, MP, 6:11.10

110 hurdles--3. Nick Ritschard, WG, 17.14; 4. Ivan Mendoza, WG, 18.05

4x100 relay--1. West Grand A (Mendoza, Davidson, Gore, Ritschard), 47.59; 9. West Grand B, 51.32; 10. Middle Park, 51.40

4x200 relay--1. Middle Park, 1:36.58; 2. West Grand (Guess, Davidson, Gore, Ritschard), 1:38.16

4x400 relay--6. West Grand (Volt, Cuevas, Mendoza, Guess), 4:20.32

4x800 relay--5. Middle Park, 10:32.40

High jump--2. Reno Davidson, WG, 5-10; 5. Aziz Hanna, MP, 5-8; 6. Will Guess, WG, 5-8; 10. Mendoza, WG, 5-4

Pole vault--2. Casey Gore, WG, 12-2; 3. Nick Ritschard, WG, 11-8; 4. Lutz, MP, 10-8; 5. Davidson, WG, 10-6; 7. Jeremiah Elliott, WG, 9-8; 7. Steve Simmons, MP, 9-8; 10. Kiley O’Brien, WG, 9-6; 13. Cunioco, WG, 8-6; 17. Al. Law, MP, 8-0; 22. M. Simmons, MP, 7-0; 23. Andre Law, MP, 6-6

Long jump--4. Gore, WG, 18-4.5; 5. Lutz, MP, 18-1; 11. Chavira, MP, 15-11; 17. Dillon Willson, WG, 15-2; 18. Johnson, WG, 15-1.5; 26. An. Law, MP, 12-11.25; 29. M. Simmons, MP, 11-7.5

Triple jump--5. Elliott, WG, 35-10.5; 11. Johnson, WG, 32-10.25; 13. An. Law, MP, 29-2.25; 15. M. Simmons, MP, 26-3.75

Shot put--5. Noah Daniel, MP, 35-11; 6. Henry Southway, MP, 35-4.5; 14. Willson, WG, 32-4.5; 17. Cuevas, WG, 31-3.5; 21. Colton Bodemann, WG, 29-5.5; 24. Scott Smith, WG, 28-9.25; 29. Bryce Weimer, MP, 26-8.75; 34. Brock Soderberg, WG, 25-6.5

Discus--4. Willson, WG, 103-11; 5. Daniel, MP, 99-1; 9. Bodemann, WG, 92-11; 21. Melendez, WG, 84-6; 29. Weimer, MP, 71-6; 33. Soderberg, WG, 64-8

Monday, April 29

Baseball

Middle Park 13, Bruce Randolph 1

Girls Soccer

Middle Park 2, Jefferson 0


Explore Related Articles

Trending in: Sports & Outdoors

Trending Sitewide

The Sky-Hi News Updated Apr 30, 2013 10:14PM Published Apr 30, 2013 08:52AM Copyright 2013 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.