High school sports results, May 10-11

Friday, May 10

Girls Soccer

3A State Playoffs, first round

Coal Ridge 3, Middle Park 0

Saturday, May 11

Baseball

3A Districts

Buena Vista 6, Middle Park 3

Track

Frontier League Championships, Evergreen

Girls

Team--3. Middle Park, 167 points

100--6. Kylie Bidrowski, MP, 15.06

200--5. Delanie Markle, MP, 31.44

400--4. Sierra Linke, MP, 1:06.69; 8. Madison Milstead, MP, 1:09.98; 12. Reilly Weimer, MP, 1:15.79

800--1. Abrah Masterson, MP, 2:32.58; 6. Mad. Milstead, MP, 2:43.86

1600--1. Masterson, MP, 5:40.41; 8. Mallory Milstead, MP, 6:46.11

100 hurdles--1. Talise Hansen, MP, 18.19

300 hurdles--1. Hansen, MP, 53.04

4x100 relay--1. Middle Park, 57.63

4x200 relay--1. Middle Park, 2:00.13

4X400 relay--1. Middle Park, 4:29.14

4x800 relay--2. Middle Park, 11:05.20

800 medley relay--1. Middle Park, 1:59.07

High jump--1. Ellis Linke, MP, 4-8; 4. Bidrowski, MP, 4-4

Pole vault--3. Olivia Butrymovich, MP, 7-0

Long jump--2. Kelly Allen, MP, 15-10.25; 5. Bidrowski, MP, 13-10

Triple jump--2. Allen, MP, 32-6.5; 5. Bidrowski, MP, 29-1.25

Shot put--3. Weimer, MP, 29-9.5; 5. Samantha Fichter, MP, 20-5

Discus--4. Weimer, MP, 71-2

Boys

Team--4. Middle Park, 105 points

100--13. Saul Chavira, MP, 12.69; 15. Jesse Corder, MP, 13.34

200--2. Travis Potts, MP, 23.42; 7. Garrett Whitford, MP, 24.54

400--5. Aziz Hanna, MP, 55.47; 11. Chavira, MP, 1:00.07

800--9. Steve Simmons, MP, 2:56.47

1600--2. S. Simmons, MP, 5:06.49

300 hurdles--9. Bryce Weimer, MP, 53.67

4x200 relay--1. Middle Park, 1:34.03

4x400 relay--4. Middle Park, 3:56.34

4x800 relay--4. Middle Park, 9:51.35

High jump--1. Hanna, MP, 5-8

Pole vault--1. Kellen Lutz, MP, 11-6; 2. S. Simmons, MP, 9-6

Long jump--2. Lutz, MP, 19-6.75; 14. Mark Simmons, MP, 11-8

Triple jump--7. M. Simmons, MP, 27-6

Shot put--2. Kane Hutchinson, MP, 42-4.5; 5. Henry Southway, MP, 36-7.5; 10. Noah Daniel, MP, 32-4.5

Discus--1. Hutchinson, MP, 113-3; 7. Daniel, MP, 96-5; 8. Ryan McLean, MP, 94-11

Western Slope League Championships, Grand Junction

Girls

100--9. Carly Reynolds, WG, 14.31; 18. Iris Melendez, WG, 15.26; 19. Hannah Murrey, WG, 15.74

200--17. Melende, WG, 31.52; 18. Megan Setliff, WG, 32.01; 20. Payton Coleman, WG, 32.08

400--14. Rebecca Dillon, WG, 1:18.46; 15. Maggie Jimenez, WG, 1:20.07

100 hurdles--3. Kristina Ekren, WG, 19.17; Anna Cunico, WG, 19.88; Charlee Manguso, WG, 21.09

300 hurdles--4. Ekren, WG, 55.66; 7. Manguso, WG, 1:02.34

4x100 relay--5. West Grand (Reynolds, Roller, Ekren, Lucas), 55-57

4x200 relay--5. West Grand (Melendez, Setliff, Coleman, Cunico), 2:07.18

4x400 relay--4. West Grand (Setliff, Dillon, Manguso, Cunico), 5:17.20

800 medley relay--6. West Grand (Reynolds, Roller, Lucas, Setliff), 2:16.86

High jump--4. Ekren, WG, 4-8; 12. Sky LePage, WG, 4-2

Pole vault-3. Cunico, WG, 7-9; 4. Erica Lucas, WG, 6-9

Long jump--6. Lucas, WG, 14-0; 8. Coleman, WG, 12-2

Triple jump--7. Bibiana Stubbs, WG, 27-4.25; 8. Manguso, WG, 26-5; 9. LePage, WG, 26-1.75

Shot put--14. Shannon Roller, WG, 21-10; 17. Kati Gregory, WG, 20-8.5; 18. Sarah Vance, WG, 20-3.5

Discus--9. Reynolds, WG, 87-0; 14. Vance, WG, 77-6; 22. Roller, WG, 63-11

Boys

100--9. Rodrigo Cuevas, WG, 12.78; 15. Aron Melendez, WG, 13.57; 16. Scott Smith, WG, 13.67

200--15. Will Guess, WG, 25.42; 19. Cuevas, WG, 27.12; 21. Smith, WG, 27.82

800--7. Cody Volt, WG, 2:09.47; 20. Mitch Cunico, WG, 2:38.69

110 hurdles--3. Nick Ritschard, WG, 17.08; 5. Ivan Mendoza, WG, 17.31

4x100 relay--3. West Grand (Mendoza, Davidson, Gore, Ritschard), 46.86

4x200 relay--4. West Grand (Guess, Davidson, Gore, Ritschard), 1:38.05

4x400 relay--7. West Grand (Cuevas, Davidson, Guess, Mendoza), 3:59.84

4x800 relay--6. West Grand (Cunico, Elliott, Johnson, Volt), 10:20.51

High jump--4. Reno Davidson, WG, 5-8; 6. Mendoza, WG, 5-6

Pole vault--1 (tie). Casey Gore, WG, and Nick Ritschard, WG, 11-7; 3. Jeremiah Elliott, WG, 10-7

Triple jump--7. Elliott, WG, 37-8.5

Shot put--16. Dillon Willson, WG, 32-8.5; 19. Colton Bodemann, WG, 30-1.5; 21. Cuevas, WG, 26-4

Discus--6. Willson, WG, 108-8; 10. Bodemann, WG, 102-1


Explore Related Articles

The Sky-Hi News Updated May 19, 2013 08:03PM Published May 14, 2013 07:12PM Copyright 2013 The Sky-Hi News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.